Subscribe Now

Trending News

Web sitemizi kullanarak, çerezlerimizin kullanılmasını kabul ediniz.

Makale Arşivi

Doğal Taş Tesbih Taşları Nelerdir?
Doğal Taşlar

Doğal Taş Tesbih Taşları Nelerdir? 

Doğal Taş Tesbih Taşları

Doğal Taş Tesbih taşları, doğal taşlar ile tesbihler farklı anlam ve görsellik kazanır. Tesbih malzemesi açısından, önemli bir yere sahip olan doğal taşlar, usta ellerde işlenerek değeri daha da artar.

  • Doğal Akuamarin Taşı: Doğal akuamarin taşa, sakin taş denilmektedir. Fakat, adına zıt bir anlam ile karşımıza çıkar. Doğal akuamarin taşı, cesaret taşı olarak bilinir. Aynı şekilde onu taşıyan ya da takan kişilere, ölüm karşısında korkmamayı ve cesaret verdiği söylenir. Akuamarin, deniz suyu anlamına sahiptir. Büyük, temiz kristal parçalar şeklinde çıkarılır. Çeşitli takılarda; yüzük, kolye, broş gibi eşyalarda işlenmiş haliyle karşımıza çıkar. Değerinin artmasına sebep olan etkenler ise; şeffaflık derecesi, içinin temiz olması ayrıca renginin koyuluk oranıdır. Eski zamanlarda, özellikle deniz yolculuklarında kazadan koruduğuna ve doğaüstü güçler verdiğine inanırlardı.
  • Akik Taşı: Akik taşına adı; Yunanlı filozof Theophrastus tarafından, 4. Yüzyılda verilmiştir. Filozof Sicilya’da bulunan Achates nehri çevresinde dolaşırken, taşı keşfeder ve nehrin adını verir. Akik taşı, genel olarak tüm coğrafyalarda ilgi gören doğal taşlardan biridir. Ayrıca Bizans döneminde, yemek takımlarında da kullanılmıştır.  Osmanlı döneminde ise tılsımlarda kullanılmıştır. Kutsal kitapta adının geçtiğine dair bulgularda mevcuttur. Akik taşının anlamlarından bazıları; taşı üzerinde taşıyan kişiyi çeşitli tehlikelerden korunduğuna inanılır. Uykusuzluk, karabasan, korkaklık, nazar gibi durumlara iyi gelir. Stres, gerginlik gibi durumları yok eder. Kişinin gerçekleri fark etmesine yardımcı olur. Doğal taş tesbih yapımında da özellikle tercih edilir.
  • Ametist Taşı: Vücut üzerindeki negatif enerjileri yok eder. Yoğunlaşma açısından oldukça etkilidir. Enerji içerdiği için, taşıyan kişilere canlılık verir. Yaydığı enerji, olumsuzluklardan korur.
  • Ay Taşı: şifalı taşlar arasındadır, ayrıca toprak ana taşı olarak da bilinir. Kutsal anlamlar yüklenen taşın, aşkın, dostluğun, umudun, sevgi gibi duyguların timsali gözüyle bakılır.
  • Kristal Kuvars Taşı: Yer kabuğunun %10 civarını oluşturan taş, sert ve katı bir mineral grubudur. Altıgen prizmalar şeklinde bulunan kristal şekle sahiptir. Taşın içinde donmuş bir su damlası vardır, kırıldığında yeniden suya dönüşür. Beyin fonksiyonlarını uyarır, duyguları dengeler. Konsantrasyonu sağlar.
  • Rutil Kuvars Taşı: Yoğur bir şekilde iyileştirici güce sahiptir. Kristal bir yapıya sahiptir. Yer kürenin her yerinden genellikle çıkarılabilir. Astral yolculuk taşı olarak da bilinir, aurayı temizler ve enerji verir. Doğal Taş Tesbih taşları arasında yer alır.
  • Sedef Taşı: Cesaret, güç ve bereket taşı olarak bilinmektedir. Topraktan topladığı enerjiyi bedene verir, vücuda dirençlilik sağlar.
  • Turkuaz Taşı: Firuze taşı olarak da bilinir. Türkler tarafından, savaş malzemesi olarak kullanıldığı için Türk taşı olarak da anılır. Şans ve uğur getirdiğine inanılan bir taştır. Antik döneme kadar uzanan bir geçmişe sahiptir.
  • Yeşim Taşı: Jade ve nefrit taşı olarak da bilinir. Yeşil güzel tonuna sahip yapısı ile güzel rüyalar görmeyi sağlar. Ayrıca, diş rahatsızlıkları ve ağrılara karşı iyi gelir. Yeşim taşı, anti-oksidan özelliğine de sahiptir.
  • Yakut Taş: Kırmızı renge sahip görselliğiyle, kristal yapıdadır. Enerji sağlar, olumlu düşünmeye yardımcı olur. Kişiye canlılık verir.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *